Żelazowa Wola - koncerty w dworku Muzeum Chopina

Dworek w Żelazowej Woli - miejsce urodzenia Fryderyka ChopinaŻelazowa Wola leży nieopodal granic Sochaczewa, przy trasie biegnącej do Warszawy przez Kampinos i Leszno. Wewnątrz parku znajduje się dworek, miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Dawniej stał tam pałac, ale niestety strawił go pożar, a to co dziś zostało to w rzeczywistości tylko pomieszczenia dla służby. Już w latach trzydziestych zgromadzono pamiątki związane z kompozytorem, wtedy też założono park, w którym znajdują się rzadkie okazy drzew, krzewów oraz wspominana rzeczka Utrata, teraz wyglądająca (i 'pachnąca') w miarę znośnie, do niedawna jednak była, zwłaszcza dla zagranicznych turystów prawdziwym fenomenem, z racji specyficznego odoru i mętnej barwy. Pomimo to park jest naprawdę godny zwiedzenia (dla mieszkańców Sochaczewa wstęp wolny). Największą atrakcją, szczególnie dla obcokrajowców którzy ściągają tu tłumami, są niedzielne koncerty Chopinowskie w wykonaniu znanych pianistów z całego świata. Ponadto warto przypomnieć, że obecnie obchodzimy Światowy Rok Chopinowski. Jednym słowem, jeżeli jeszcze nie byłeś w Żelazowej Woli - zrób to teraz, jeżeli już byłeś - to przyjedź tu jeszcze raz...
Park w Żelazowej Woli, foto Wiktor Wachowski


Żelazowa Wola mapa - Jak się tam dostać? 

  • Koleją do Sochaczewa, a potem Autobusem MZK z Sochaczewa (przystanek przy Dworcu PKP). Autobus numer 6 - wysiąść na ostatnim przystanku. Bilety autobusowe: Normalny - 1,5 PLN ulgowy - 1 PLN. warto wiedzieć jednak, że Żelazowa Wola znajduje się w II strefie komunikacyjnej i opłata za przejazd jest podwójna. 

  • Samochodem z Warszawy, jadąc prosto około 55 km trasą przez Leszno, Kampinos. 

  • Samochodem z Warszawy, jadąc przez Ożarów, Błonie. W okolicach Kożuszek - skręcić w prawo zaraz za fabryką Master Foods i jechać cały czas prosto (5 km). 

Warto wiedzieć:

  • Muzeum czynne jest dla zwiedzających we wszystkie dni oprócz poniedziałku w godzinach 9:00 - 19:00 w okresie wiosenno-letnim, czyli od 1 kwietnia do 30 września, oraz od 9.00 do 17.00 w okresie jesienno zimowym, czyli od 1 października do 31 marca.
  • Telefon do Muzeum: (046) 863-33-00, Joanna Niewiadomska-Kocik - kierownik ds. Organizacji i Zarządzania Domem Urodzenia Fryderyka Chopina i Parkiem w Żelazowej Woli, tel. 46 863 33 00, wew. 110, mobil: 728 405 690


Park Chopin Żelazowa Wola, foto Wiktor Wachowski
 Dworek Żelazowa Wola - Ceny Biletów:


Bilety normalne indywidualne:
Żelazowa Wola (park i muzeum) 23 zł
Żelazowa Wola (park) 7 zł

Bilety ulgowe
Żelazowa Wola (park i muzeum) 14 zł
Żelazowa Wola (park) 4 zł

Bilety normalne grupowe
Żelazowa Wola (park i muzeum) 19 zł
Żelazowa Wola (park) 6 zł

Bilety ulgowe grupowe
Żelazowa Wola (park i muzeum) 11 zł
Żelazowa Wola (park) 3 zł

Bilety rodzinne
Żelazowa Wola (park i muzeum) 64 zł
Żelazowa Wola (park) 20 zł

Mieszkańcy Sochaczewa - wstęp wolny do Parku (za okazaniem dowodu).


Żelazowa Wola Chopin - Muzeum Chopina w Żelazowej Woli

Tak już będzie zawsze. Żelazowa Wola zawsze się będzie kojarzyć z Fryderykiem Chopinem, a Fryderyk Chopin z Żelazową Wolą. Nie da się tych nazw od siebie rozdzielić. Żelazowa Wola dzięki wielkiemu kompozytorowi oraz kilku grupom entuzjastów, którzy dostrzegli wagę miejsca, miejscem wręcz kultowym, przyćmiewającym każdy innych obiekt, miasto związane z Fryderykiem Chopinem. Stało się tak z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że to właśnie tu w 1810 roku przyszedł na świat jeden z największych geniuszy muzycznych na świecie. Że udało się, niemal w ostatniej chwili, oficynę, w której się to wydarzyło, ocalić od zniszczenia i z czasem przebudować w prześliczny, uroczy, stylizowany dworek, którego skromność, a za razem urodę, chcą poczuć wszyscy. Po drugie dlatego, że odwiedzenia Żelazowej Woli przez turystów z dużych miast w kraju i zagranicą wiąże się z możliwością zobaczenia niewielkiej, polskiej wsi, położonej malowniczo na skraju Puszczy Kampinoskiej. A to samo przez się jest bardzo pociągające. Po trzecie wreszcie dzięki wielu osobom zaangażowanym w ocalanie wszelkich pamiątek po kompozytorze od końca XIX wieku, przez cały wiek XX, udało się się zbudować w Żelazowej Woli naprawdę piękny pomnik w Żelazowej Woli. Jest nim zarówno Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, jak i otaczający go, niezwykły park. Warto przy okazji wspomnieć, że w 2005 roku opiekę nad muzeum w Żelazowej Woli przejął Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który sprawuje ją do dziś. W tym czasie, z okazji dwustulecia przyjścia na świat Chopina w 2010 roku) zmieniono wystawę stałą w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina (to stylizowana na szlachecki dworek oficyna, należąca w czasach życia kompozytora do majątku Skarbków), zamieniając domowy wystrój z epoki kompozytora, który mogliśmy oglądać od 1949 roku, na bardzo ascetyczne, nowoczesne wnętrza, które nie do końca przypadły gustom zwiedzających. W związku z tym w 2015 roku otwarto w Dworku trzecią wystawę stałą, ponownie nawiązującą do typowych wnętrz polskich dworków z początku XIX, ale ściślej związaną z Fryderykiem Chopinem, między innymi bogatą w większą liczbę pamiątek po nim, i ułożonych w pewien scenariusz, który lepiej pozwala zrozumieć życie i muzykę mistrza.


Żelazowa Wola koncerty 

Koncerty w Żelazowej Woli przyciągają miłośników muzyki Chopina z całego świata. Ze względu na bliskość stolicy (zaledwie nieco ponad 50 kilometrów), do Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli przyjeżdżają setki melomanów z Warszawy, ale placówka cieszy się też wizytami spragnionych fortepianów dźwięków mieszkańców z całej Polski. Oczywiście, ze względu na popularność Fryderyka Chopina w Japonii, niemal w każdy weekend można spotkać muzycznych wrażliwców z tego kraju. Popularność koncertów w Żelazowej Woli zainicjował w 1954 roku wybitny pianista i pedagog profesor Zbigniew Drzewiecki. Od tego czasu koncerty w Żelazowej Woli odbywają się cyklicznie. W chopinowskie recitale obfituje zwłaszcza lato, choć można ich słuchać w zasadzie od maja. Koncerty fortepianowe odbywają się wówczas co niedziela, a w lipcu również w soboty. Szczególną frekwencją cieszą się te wygrywane we wnętrzu Domu Urodzenia Fryderyka Chopina - czyli w przebudowanej w dworek oficynie, znajdującej się pośrodku zabytkowego parku. Goście siedzą wówczas na zewnątrz dworku, na ławeczkach pośród przepięknych drzew, krzewów i kwiatów, a dźwięki fortepianu docierają do ich uszu z otwartych okien dworku i głośniczków zamontowanych w parku. Tworzy to niezwykłą, wręcz magiczną atmosferę, która sprawia, że turyści wracają do Żelazowej Woli wielokrotnie. Bo czy może być coś cudowniejszego niż dźwięki muzyki Chopina, spijane z płatków kwiatów i malowniczych liści? Obok recitali znanych na całym świecie wirtuozów fortepianu, pracownicy Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli dbają o możliwość zaprezentowania umiejętności, rozwoju i promocji młodych, często uczących się jeszcze, utalentowanych pianistów.


Remont Dworek Chopina w Żelazowej Woli 2016

27 października 2016 roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli podjął się kontynuacji prac konserwatorskich w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Ich celem było pełne odtworzenie pięknych kwiatowych polichromii na stropach oficyny, w której na świat przyszedł Fryderyk Chopin, wykonanych w latach trzydziestych dwudziestego wieku przez Franciszka Krzywdę – Polkowskiego. Prace te dopełniły konserwację z lat 2007-8, a punktem do ich wyjścia było odkrycie fragmentów zabytkowych polichromii w trzech dodatkowych pomieszczeniach dworku.

Park Dom Urodzenia Fryderyka Chopina po przebudowie 2010, foto Wiktor Wachowski Żelazowa Wola park jesienią, foto Wiktor WachowskiSochaczew w liczbach

Herb Sochaczewa, Miasto Sochaczew - herb

Dzielnice Sochaczewa

Boryszew Centrum Chodaków Karwowo Trojanów

Powiat Sochaczewski

logo powiatu sochaczewskiego

Gminy

Brochów Iłów Młodzieszyn Nowa Sucha Rybno Sochaczew Teresin

Reklama Sochaczew