Dzielnice Sochaczewa - Trojanów

TROJANÓW SOCHACZEW,  kościół trojanów sochaczew, historia trojanów Trojanów Sochaczew to jedna z najciekawszych dzielnic naszego miasta. Wyróżnia ją długa, nietuzinkowa historia, która pozostawiła tu swoje, szczęśliwie do dziś przetrwałe, ślady. Jednym z nich jest późnobarokowy kościół Trojanów Sochaczew. Innym jest Trojanów cmentarz, a w zasadzie dwa wyjątkowe cmentarze: cmentarzysko przedsłowiańskie z 500 r. p.n.e. i cmentarz wojskowy z mogiłami żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Z tego powodu warto poznać historia Trojanów.


Trojanów to przede wszystkim... cmentarze. Są tutaj aż cztery. Dwa komunalne, z których jeden znajduje się na wschodnich krańcach miasta, zwanym Wypaleniskiem, drugi zaś, starszy usytuowany przy ulicy 600-lecia. Tuż obok niego można napotkać kolejny - wojskowy. Jest to największy cmentarz żołnierzy poległych w Bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939. Spoczywa na nim około 4 tysięcy oficerów, podoficerów i szeregowych z armii 'Poznań' oraz 'Pomorze'. Kilkaset metrów dalej znajduje się zaś cmentarz, którego... nie ma. Skrawek niezagospodarowanego pola przy głównym skrzyżowaniu ulic w Trojanowie to miejsce pochówku niemieckich żołnierzy Wehrmachtu poległych podczas Drugiej Wojny Światowej. Kiedyś była tam skromna tablica pamiątkowa, niestety, dzisiaj śladu po niej nie zostało, zapewne za sprawą lokalnych 'patriotów'. Do dzisiaj nikt praktycznie nie zajął się sprawą choćby oznaczenia owego terenu.

Trojanów - widok z komina.Trojanów jest najmłodszą dzielnicą Sochaczewa. Jego rozwój zaczął się w zasadzie od powstania osiedla domków jednorodzinnych. Wkrótce potem powstał PZGKiM, a później jak grzyby po deszczu zaczęły nagle wyrastać wielkopłytowe bloki. Z czasem środek ciężkości przesunął się właśnie w kierunku Trojanowa - powstał dom handlowy 'Merkury', kilka sklepów i... to w zasadzie wszystko, bo dalej brakuje tutaj (jak w całym mieście zresztą) chociażby knajpy z prawdziwego zdarzenia - nie liczę oczywiście kilku okresowo powstających żulerni. No może warto jeszcze wspomnieć, że w Trojanowie znajduje się zabytkowy kościół z tysiąc sześćset któregoś tam roku. Poza tym niedaleko lecznicy powstaje elitarne osiedle dla bardziej zamożnych obywateli tego miasta (podobno mieszkają tam szychy z Master Foods). Jeszcze ciekawostka! Trojanów jest jedyną dzielnicą gdzie nie ma ani jednej apteki! - fakt nie do pomyślenia w 'mieście aptek' (w sumie mamy ich ponad 10 !!!).Sochaczew w liczbach

Herb Sochaczewa, Miasto Sochaczew - herb

Dzielnice Sochaczewa

Boryszew Centrum Chodaków Karwowo Trojanów

Powiat Sochaczewski

logo powiatu sochaczewskiego

Gminy

Brochów Iłów Młodzieszyn Nowa Sucha Rybno Sochaczew Teresin

Reklama Sochaczew