Muzeum - Dworek Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Dworek w Żelazowej Woli - miejsce urodzenia Fryderyka ChopinaŻelazowa Wola leży nieopodal granic Sochaczewa, przy trasie biegnącej do Warszawy przez Kampinos i Leszno. Wewnątrz parku znajduje się dworek, miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Dawniej stał tam pałac, ale niestety strawił go pożar, a to co dziś zostało to w rzeczywistości tylko pomieszczenia dla służby. Już w latach trzydziestych zgromadzono pamiątki związane z kompozytorem, wtedy też założono park, w którym znajdują się rzadkie okazy drzew, krzewów oraz wspominana rzeczka Utrata, teraz wyglądająca (i 'pachnąca') w miarę znośnie, do niedawna jednak była, zwłaszcza dla zagranicznych turystów prawdziwym fenomenem, z racji specyficznego odoru i mętnej barwy. Pomimo to park jest naprawdę godny zwiedzenia (dla mieszkańców Sochaczewa wstęp wolny). Największą atrakcją, szczególnie dla obcokrajowców którzy ściągają tu tłumami, są niedzielne koncerty Chopinowskie w wykonaniu znanych pianistów z całego świata. Ponadto warto przypomnieć, że obecnie obchodzimy Światowy Rok Chopinowski. Jednym słowem, jeżeli jeszcze nie byłeś w Żelazowej Woli - zrób to teraz, jeżeli już byłeś - to przyjedź tu jeszcze raz...

Pomik Fryderyka Chopina

 • Jak się tam dostać?

  Koleją do Sochaczewa, a potem Autobusem MZK z Sochaczewa (przystanek przy Dworcu PKP). Autobus numer 6 - wysiąść na ostatnim przystanku. Bilety autobusowe: Normalny - 1,5 PLN ulgowy - 1 PLN. warto wiedzieć jednak, że Żelazowa Wola znajduje się w II strefie komunikacyjnej i opłata za przejazd jest podwójna.

  Samochodem z Warszawy, jadąc prosto około 55 km trasą przez Leszno, Kampinos.

  Samochodem z Warszawy, jadąc przez Ożarów, Błonie. W okolicach Kożuszek - skręcić w prawo zaraz za fabryką Master Foods i jechać cały czas prosto (5 km).

 • Warto wiedzieć:

  Muzeum czynne jest dla zwiedzających we wszystkie dni oprócz poniedziałku w godzinach 9:30 - 17:30.
  Telefon do Muzeum: (046) 863-33-00

 • Ceny Biletów:


  Bilety normalne indywidualne:
  Żelazowa Wola (park i muzeum) 23 zł
  Żelazowa Wola (park) 7 zł

  Bilety ulgowe
  Żelazowa Wola (park i muzeum) 14 zł
  Żelazowa Wola (park) 4 zł

  Bilety normalne grupowe
  Żelazowa Wola (park i muzeum) 19 zł
  Żelazowa Wola (park) 6 zł

  Bilety ulgowe grupowe
  Żelazowa Wola (park i muzeum) 11 zł
  Żelazowa Wola (park) 3 zł

  Bilety rodzinne
  Żelazowa Wola (park i muzeum) 64 zł
  Żelazowa Wola (park) 20 zł

  Mieszkańcy Sochaczewa - wstęp wolny do Parku (za okazaniem dowodu).


  autor pomnika: Józef Gosławski
  goslawki.art.pl


 • Reklama