Wystawa „KAMPINOSKI WRZESIEŃ 1939 r.” w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Młodzieszyn 20.I- 31.03.2010 r.
Od środy 20 I. br. w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Młodzieszynie oglądać będzie można wystawę planszową pt. „ KAMPINOSKI WRZESIEŃ 1939 r.” Wystawa jest wspólnym projektem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Kampinoskiego Parku Narodowego, sfinansowana zaś została w 2009 r. ze środków Narodowego Centrum Kultury.
Celem wystawy jest przybliżenie historii działań wojny Polsko- Niemieckiej we wrześniu 1939 r. na terenie Puszczy Kampinoskiej oraz jej bezpośrednich przedpolach, które stanowi między innymi teren gminy Młodzieszyn. Tematem prezentowanego materiału, są uporządkowane chronologicznie epizody z walk jednostek armii „ Poznań „i „Pomorze”, przedzierających się w końcowej fazie Bitwy nad Bzurą przez Bzurę i lasy Puszczy Kampinoskiej, do Warszawy i Modlina.
Wystawa składa się z 12 barwnych plansz, wykorzystano do niej materiały z ponad 20 źródeł archiwalnych. Na prezentowanych planszach z fotografiami archiwalnymi i współczesnymi , mapami oraz opisami wydarzeń znajdują się autentyczne relacje uczestników i świadków walk we wrześniu 1939 r. Oto wykorzystane w wystawie wspomnienia Lecha Bądkowskiego z przeprawy pod Witkowicami:
(…) Zza pagórków, na małej wysokości wyskoczyły 3 samoloty. Leciały na nas. Pierwsi żołnierze wpadli do rzeki. Trzymając wysoko karabiny i ładownice, roztrącając fale parli do przodu. Wozy wjeżdżały w Bzurę. (…) Cała rzeka pełna była ludzi.
(…) Samoloty spikowały nad rzekę. Wybuchy wstrząsnęły powietrzem. Kilkanaście ciał popłynęło z prądem. Z poprzewracanych wozów zeskakiwali żołnierze. Jedni brnęli dalej inni wracali. Maszyny przeleciały nad nami. Nowe wybuchy skotłowały wodę. Ciała spływające ku Wiśle haczyły o wozy, które tworzyły niemal most i piętrzyły wodę (...) "
Chronologicznie prezentowanych treści, dotyczą także wydarzeń związanych z działaniami wojennymi w najbliższej okolicy Młodzieszyna, wynikłymi z przyczyn rozegranej w dniach 09.-22.09. 1939 r. Bitwy nad Bzurą.
Inauguracja wystawy odbyła się w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie, podczas uroczystych obchodów otwarcia „Pomnika Leśników i Pracowników Puszczy Kampinoskiej poległych i pomordowanych podczas II wojny światowej” . Pomnik i wystawę otwierano 14 września 2009 r. w Izabelinie z okazji 50- lecia istnienia Kampinoskiego Parku Narodowego i 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po zakończeniu ekspozycji w Izabelinie trafiła do GOKSIR w Młodzieszynie.
GOKSIR i MZSIPBnB pragną serdecznie podziękować p. Marcinowi Rząbowi z firmy "Intertest" za pomoc w wykonaniu materiałów promocyjnych wystawy i Marcinowi Bylinowiczowi z Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. II/18 pp za pomoc w montażu wystawy.
Zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania wystawy od poniedziałku do piątku, w godzinach 08.00 -18.00.
j. wojewoda
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Gratuluję wystawy!