Cmentarz - Sochaczew


» » » a a a
 

Cmentarz

dodany: 2002-03-28, godz. 00:00


W 13 numerze Ziemi Sochaczewskiej z dnia 28 marca 2001 roku ukazała się notatka prasowa zredagowana przez osobę podpisującą się pseudonimem 'Krajan' podająca mylne informacje dotyczące cmentarza wojskowego w Bielicach. W notatce napisano, cytuję: 'Przy tej okazji wymienia się również cmentarz niemiecki w Bielicach. Jednak jak twierdzi świadek jego powstawania, ówczesny dyrektor szkoły w Wyczółkach, stworzyła go... w latach 70-tych pani bibliotekarka z WODR-u'. Przykro mi, ale w tych dwóch zdaniach znajduje się więcej błędnych informacji niż prawdy.
Na cmentarzu wojennym w Bielicach, zajmującym 0,14 h, leży ponad 100 żołnierzy z armii rosyjskiej a nie niemieckiej. Piszę poległych z armii rosyjskiej a nie poległych Rosjan, ponieważ w szeregach walczących tu w latach I Wojny Światowej armii rosyjskiej i niemieckiej było m.in. wielu Polaków, którzy zmuszeni byli do służby w tych armiachCmentarz powstał podczas walk w 1915 roku, w latach dwudziestych był przebudowany, wtedy to właśnie na grobach położono betonowe tablice z nazwiskami poległych i postawiono obelisk z datą 31 maja 1929 roku. W 1991 roku gmina Sochaczew wyremontowała cmentarz i postawiła brzozowe krzyże.
Jest to jeden z kilkunastu cmentarzy Wielkiej Wojny na terenie powiatu sochaczewskiego. Żałować należy, że Pan Dyrektor Szkoły w Wyczółkach nie wiedział (nie chciał wiedzieć?) o tym wszystkim i obraża ducha winną Panią Bibliotekarkę, która na przekór takim wybitnym znawcom historii jak wspomniany Dyrektor Szkoły w Wyczólkach próbowała przywrócić zapomnianą pamięć o Wielkiej Wojnie. Może gdyby Pan Dyrektor lepiej znał historię, to wiedziałby, że w pobliżu Jego szkoły są jeszcze pierwszowojenne cmentarze w Gradówku, Gradowie, Borzymowie i w paru innych miejscowościach. I może gdyby ta Jego świadomość była większa, to traktowano by je z większym szacunkiem - wszak to Pan Dyrektor kształtował postawy młodych ludzi z najbliższych okolic.
A Krajanowi polecam poczytanie ustawy z dnia 28 marca 1933 roku o grobach i cmentarzach wojennych (Dz. U. z dnia 30 maja 1933 roku) i odpowiedź na pytanie - dlaczego większość cmentarzy wojennych z lat Wielkiej Wojny jest tak zaniedbana i pozbawiona opieki?
Liczę na jakieś wyrazy skruchy za obrażenie pamięci poległych, no i przeproszenie Pani Bibliotekarki.

Paweł Rozdżestwieński
konikhdj@hot.pl

 

 

Średnia: 0/5 | Ocen: 0


 
 


Reklama 

Historia i tradycja - zobacz podobne
subskrybuj:śledź temat


Komentarze do wpisu (0)


Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu. Chcesz być pierwszy?


dodaj swój komentarz

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Ogłoszenie płatne


daj ogłoszenie

Powiązane grupy


13 użytkowników
18 wątków

subskrybuj:7 użytkowników
5 wątków

subskrybuj:4 użytkowników
7 wątków

subskrybuj: